• مسیر امید راهی است به سوی آرامش ، موفقیت ، یادگیری و دوستی

روانشناسي نوجوان

 
دوره نوجواني که با تغييرات جسماني، روان شناختي و اجتماعي گسترده همراه است، مرحله‌ مهمي براي شروع رفتارهاي پرخطر محسوب مي‌شود.

چرا نوجوانان دچار رفتارهای پرخطر می‌شوند؟

۱۴۰۰/۱۱/۱۷

گرایش نوجوانان به انواع رفتارهای پرخطر یکی از اصلی ترین منابع نگرانی در جامعه است زیرا نوجوانانی که گرایش بیشتری به رفتارهای پرخطر دارند پیشرفت تحصیلی کمتری دارند، گرایش بیشتری به خودکشی دارند و احتمال مرگ و میر و ابتلاء به بیماری‌های مرتبط با رفتارهای پرخطر در آنها بیشتر است.

با پرحرفي نوجوانان چه کنيم؟

بررسی علل پرحرفی در نوجوانان و راهکارهای آن

۱۴۰۰/۲/۱۳

پرحرفی در نوجوانان گاهی چنان شدت پیدا می کند که تبدیل به یک معضل می شود که باید به صورت علمی و صحیح برای برطرف کردن آن برخورد شود. اکثر والدین نگران این موضوع هستند که پرحرفی در نوجوانشان تبدیل به یک عادت شود و تا بزرگسالی با آنها همراه باشد

The Self-Harming Brain

مغز خود آسیب رسان

۱۳۹۹/۴/۱۱

بررسی نظریه های جدید عصبی- زیستی جرح خویشتن در نوجوانان

مسئول مرگ يک دختر خود او نيست، بلکه خانواده و جامعه است

دختران نگران در معرض آسیب‌های روانی

۱۳۹۹/۴/۹

" آیدا چوبساز" دانشجوی روانشناسی در مقطع دکتری در یاداشتی با عنوان "دختران نگران در معرض آسیب‌های روانی" به تحلیل این موضوع پرداخته است.

نوجواني مرحله‌ شکل‌گيري شخصيت انسان است

توجه به نیازهای نوجوان از منظر تربیتی

۱۳۹۹/۲/۲۷

دوران نوجوانی حساس‌ترین مرحله‌ی رشد زندگی آدمی است که اقتضائات و نیازهای خاص خودش را دارد که بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند تأثیرات مخربی را بر آینده انسان داشته باشد. در این نوشتار قصد داریم به بررسی مهم‌ترین نیازهای نوجوان از بعد تربیتی بپردازیم

خشم حسي طبيعي در هر رده سني از نوزادي گرفته تا بزرگ‌سالي است

23 راز که والدین دارای فرزند نوجوان باید بدانند

۱۳۹۸/۱۲/۲۹

گاهی ناامیدی در نوجوانان منجر به عصبانیت می‌شود و معمولاً خشونت و پرخاشگری به‌ وسیله‌ای برای ابراز خشم تبدیل می‌شوند؛ از این‌رو آموزش چگونگی کنترل خشم برای محافظت از نوجوان و اطرافیان برای جلوگیری از آسیب‌های جسمی و عاطفی ضروری است.

عشق بدون قيد و شرط، فقط به‌ دوره‌ کودکي محدود نيست

کمبود عزت نفس، بزرگترین مشکل نوجوانان امروز

۱۳۹۸/۸/۲۵

یکی از بزرگترین مشکلات نوجوانان امروز، کمبود عزت نفس و ضعف سلامت روان است. این مشکل اغلب از ابراز عشق و محبت مشروط پدر و مادرها به فرزندان ناشی می‌شود. عشق و علاقه ای که در کودکی بدون شرط بود و اکنون برای داشتن آن فرزندان باید شروط والدین را اجرا کنند.

قوانين مشخصي را براي محدوديت زماني بازي وضع کنيد و در اجراي آنها ثابت قدم باشيد

با اعتیاد نوجوان ها به بازی چه کنیم ؟

۱۳۹۸/۶/۲۳

اخیرا سازمان جهانی بهداشت اختلال جدیدی را تحت عنوان «اختلال بازی» معرفی کرده است. بر طبق این تعریف، اشتغال اجبارگونه با بازی‌های ویدئویی را به عنوان یک اختلال روانشناختی تحت عنوان «اختلال بازی‎«(gaming disorder)‎، می‌گویند‎.‎

توصيه‌هاي طلايي به والدين درباره اصولي‌ترين شيوه نصيحت فرزند نوجوان

دیوار فاصله را بشکنید!

۱۳۹۸/۵/۲

والدین در سنینی که فرزندشان به نوجوانی می‌رسد با مسائل و مشکلاتی روبه رو می‌شوند که قبلا وجود نداشته است.

افزایش رفتارهای پرخطر در میان نوجوانان

۱۳۹۸/۳/۲۹

نوجوانی دوره انتقال از کودکی به بزرگسالی است و الگوهای رفتاری مهمی که می‌توانند در تمام طول عمر بر زندگی فرد اثرگذار باشند، در این دوره شکل می‌گیرند. نتایج یک تحقیق جدید توسط محققان ایرانی نشان می‌دهد که آگاهی دادن به نوجوانان با استفاده از الگوهای علمی خاص، می‌تواند از بروز رفتارهای پرخطر در آن‌ها بکاهد.